پنج شنبه ٢٩ شهريور ١٣٩٧-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی انجام می‌شود؛

راه اندازی بیو بانک سلول‌های عصبی
 راه اندازی بیو بانک سلول‌های عصبی در کشور یکی از اقداماتی است که توسط صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی انجام می‌شود تا شاهد ارتقای سطح کیفی تحقیقات از طریق بررسي نمونه‌های انسانی باشیم.
 
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، علی گرجی دارنده کرسی پژوهشی توسعه علوم اعصاب از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی درباره اقدامات انجام شده در این زمینه اظهار کرد: با استفاده از این کرسی پژوهشی طرح های پژوهشی و علمی مشترک با گروه های تحقيقاتي از کشورهایی همچون آلمان، امریکا، انگلستان و کانادا در زمینه علوم اعصاب انجام شد که دستاورد آنها چاپ مقالات متعدد در مجلات معتبر بين المللي بوده است.
گرجی ادامه داد: البته با استفاده از امکانات کرسی به تسریع روند انجام طرح ها در برخی مراکز همچون مرکز علوم اعصاب شفا و دپارتمان علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشكي مشهدکمک شد. انجام طرح های اجتماعی مرتبط با علوم اعصاب نظير اضطراب زدایی و پیشگیری از ضربات سر و نخاع در حوادث ترافیکی از ديگر اقداماتي بود که مورد حمایت قرار گرفت.
دارنده کرسی پژوهشی توسعه علوم اعصاب صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین بیان کرد: مدیریت استعدادها یکی دیگر از مباحثی است که این کرسی از آن حمایت میکند و تا کنون دو کنگره در این زمینه در کشور برگزار شده است و سومین کنگره نیز دی ماه سال جاری برگزار می شود. در این راستا با همكاري مراکز بين المللي مدیریت استعدادها نظير مركز استعداديابي اروپا در حال تدوين طرح جامعي در زمينه جنبه هاي گوناگون مديريت استعدادها در كشورمان هستيم. 
وی با اشاره به راه اندازی بانک سلول های عصبی در صندوق حمایت از پژوهشگران گفت: وجود يك بيوبانك جامع سلول هاي عصبي از طرح هاي استراتژيك علوم اعصاب با هدف ارتقا سطح تحقيقات و زمينه سازي جهت استفاده از سلول درماني در بيماري هاي عصبي است.  در بسیاری از کشورها شکل های متفاوتی از این بیوبانک وجود دارد. با تاسیس این مرکز نمونه هایی از مغز، نخاع و اعصاب محیطی انسان در اختیار گروه های تحقیقاتی قرار می گیرد تا به تدریج تحقیقات از روی نمونه های حیوانی به سمت نمونه های انسانی پیش رود. بعلاوه اين بيوبانك به جمع آوري نمونه هاي عصبي از بيماران وکشت و تکثیر آنها اقدام خواهد کرد. اين مجموعه در آينده قابليت استفاده از اين سلول ها را در درمان اين بيماران فراهم خواهد کرد. 
 
گرجی راه اندازی این بیو بانک را در کاهش هزینه ها و ارتقای سطح کیفی تحقیقات و مقالات تاثیرگذار دانست و ابراز کرد: راه اندازی بیو بانک جایگاه ایران در حوزه علوم اعصاب در جهان را برجسته تر میکند.


١٠:٤٥ - چهارشنبه ١٩ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ٢٧٨٩٣    /    تعداد نمایش : ١٧٨١خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir