پنج شنبه ٢٩ شهريور ١٣٩٧-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

اثرات اهرمی لیزر بر دیگر فناوری ها

امروزه فناوری لیزر و فوتونیک به‌عنوان یک فناوری نوظهور و دارای اثرات اهرمی بر دیگر فناوری‌هاست و نقش بسزایی در توسعه و زیرساخت‌های صنعتی و فناوری کشورها ایفا می‌کند.

اهمیت این حوزه تا حدی است که اتحادیه اروپا فناوری لیزر و فوتونیک را در کنار فناوری‌های نانو، میکروالکترونیک، مواد و ساخت پیشرفته و زیست‌فناوری، جزء پنج فناوری کلیدی و توانمند ساز طبقه‌بندی کرده است ازاین‌رو توسعه این فناوری و توجه به حوزه‌های کاربرد آن می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر رشد و شکوفایی اقتصاد دانش‌بنیان داشته باشد.

علاوه بر این پیش‌بینی می‌شود بیش از 30 درصد گردش مالی اتحادیه اروپا تا سال 2020 به‌صورت مستقیم و با غیرمستقیم وابسته به فناوری لیزر و فوتونیک باشد.

این فناوری طی سالهای گذشته در کشور ما موردتوجه زیادی قرارگرفته است، اما باوجود اقدامات ارزشمند در بحث توسعه این فناوری، رشد و توسعه کافی نداشته و بسیاری از ظرفیت‌های بالقوه کشور فعال نشده‌اند. ازاین‌رو به دلیل ضرورت موجود برای شتاب بخشیدن به رشد این حوزه، ستاد توسعه فناوری لیزر فوتونیک و ساختارهای میکرونی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و باهدف همسو شدن فعالیت‌ها و حمایت از کسب‌وکار دانش‌بنیان به‌عنوان یک‌نهاد فر سازمانی در خردادماه 1395 تشکیل شد.

رسالت این ستاد هماهنگی و ایجاد تعاملات مؤثر نهادهای دولتی، سازمان‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد، دانشگاهیان و دیگر فعالان این حوزه است تا بتواند با ساماندهی و جهت‌دهی به توسعه نظام‌مند این فناوری کمک کند.

ستاد توسعه فناوری لیزر فوتونیک و ساختارهای میکرونی در معاونت علمی، با انتشار ماهنامه ایی در حوزه فناوریهای لیزر، به‌عنوان بخشی از اقدامات و برنامه‌های ستاد در حوزه ترویج در نظر دارد،  باهدف ایجاد علاقه و انگیزه در مقاطع دانش آموزان و دیگر علاقه‌مندان مرتبط با این فناوری محیطی را فراهم کند تا آنها با ارائه نظرات و پیشنهادات و همچنین ارسال مطالب خود در پیشبرد این اقدام مشارکت و ما را در ارائه خدمات بهتر یاری کنند.

*مهدی انصاری فر معاون اجرایی ستاد توسعه فناوری لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی

 

پایان پیام/32


١٠:١٦ - سه شنبه ١٨ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ٢٧٨٥٣    /    تعداد نمایش : ١٣٣٩خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir