سه شنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٧-
close
خدمات الکترونیک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

با فناوری لیزر؛

شبیه‌سازی اثر لیزر در جراحی‌های دهان انجام شد


دانشمندان تاثیر لیزر در انگل برداری از دهان و لثه را با کامپیوتر شبیه‌سازی کردند که در این روش بر  از بین رفتن باکتری‌ها و ارتقای بهداشت دهان و دندان با روش لیزری  تأییدشده است.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری، محققین در مطالعه خود اثبات کردند که نتایج شبیه‌سازی نشان می‌دهد که طول‌موج‌های مختلف لیزر به سمت تجمع باکتری‌های مجازی دفن شده در بافت لثه دندان هدف‌گیری می‌شوند. در انسان تجمع باکتری‌های واقعی می‌تواند منجر به التهاب لثه شود که می‌تواند به‌صورت بیماری پیوره در اطراف دندان گسترش یابد. این بیماری یک عفونت بسیار خطرناک است که در آن استخوان‌ها و بافت‌های نگه‌دارنده دندان تجزیه می‌شوند.
رینیش (Reinisch)  با تکیه‌بر پیشینه‌ی فیزیکی، اپتیکی و محاسباتی خود و بر پایه‌ی ویژگی‌های اپتیکی بافت لثه و باکتری‌ها، مدل‌های محاسباتی در این زمینه ارائه کرده و اثر سه لیزر رایج را بر دو گونه از باکتری‌ها با اندازه و عمق نفوذ مختلف در درون لثه، شبیه‌سازی کرده است.
نتایج این شبیه‌سازی نشان می‌دهند که هم لیزرهای دیودی با طول‌موج 810 نانومتر و هم لیزر نئودیمیوم-یاگ با طول‌موج 1064 نانومتر، توانایی کشتن باکتری‌ها در عمق 3 میلی‌متری بافت لثه رادارند. هر دو این لیزرها در شبیه‌سازی کمترین گرمایش لثه منجر به التهاب را نشان دادند و در هر دو التیام لثه سریع بوده است.
با به‌کارگیری روش لیزری و کشتن باکتری‌های لثه، آلودگی بدون دخالت  دست، برطرف شده و لثه فرصت بازسازی می‌یابد.
Reinisch می‌گوید "یکی از سوا لاتی که برای ما پیش می‌آید این است که باکتری تا چه عمقی می‌تواند وجود داشته باشد و هنوز تحت تأثیر نور لیزر قرار بگیرد؟".
شبیه‌سازی‌ها نشان می‌دهند که لیزرهای دیودی با طول‌موج 810 نانومتر، زمانی که با پالس‌های کوتاه و سطح انرژی مناسب تنظیم می‌شوند، می‌توانند باکتری‌های دفن شده تا عمق 3 میلی‌متر را در بافت‌های نرم لثه از بین ببرند. لیزر Nd:YAG با طول‌موج 1064 نانومتر و عمق نفوذ مشابه نیز مؤثر است. با استفاده از شبیه‌سازی نشان داده می‌شود که هر دو لیزر بافت‌های سالم را حفظ کرده و کمینه گرمایش را به بافت‌های مجاور انتقال می‌دهند. به گفته او کمینه کردن آسیب حرارتی سبب درمان سریع‌تر می‌شود. یافته‌های آن‌ها حائز اهمیت است زیرا یافتن مؤثرترین طول‌موج، توان و پهنای پالس از بین بردن باکتری‌ها را امکان‌پذیر می‌سازد.
روش تحلیل این تحقیق برای شبیه‌سازی چگونگی عملکرد پرتوی لیزر با بافتها، پیامدهایی فراتر از دندانپزشکی دارد. پزشکان و جراحان در درمانهای مختلفی ازجمله عملکرد تارهای صوتی و درمان امراض پوستی مانند قارچ ناخن انگشت‌های پا از لیزر استفاده می‌کنند.
ستاد توسعه فناوری‌های لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی، با رویکرد شکل‌دهی به بازار لیزر، جهت‌دهی به سامانه‌ای از عرضه‌کنندگان و همچنین تأمین و تخصیص منابع و مشروعیت بخشی به فناوری لیزر فوتونیک و ساختارهای میکرونی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مشغول به کار است.
پایان پیام/32


١٤:٢٩ - يکشنبه ٢٥ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٢٥٥٠٨    /    تعداد نمایش : ١٣٢٦خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محفوظ می باشد.www.isti.ir